October Meteor Showers 2023 - Метеоритен поток на 8 9 и 14 октомври 2023 г.

Метеор e явление, което се наблюдава при навлизането на твърдо тяло (метеороит) в земната атмосфера.Метеорите (на простонароден български език, известни и със словосъчетанията: „летавица“, „летеница“, „небескра“, „перунискра“ или „божискра“ и подобни) се движат със скорости между 30 и 70 km/s. При навлизането си в атмосферата светят, като това светене е причинено от йонизация, а не поради триене, както обикновено се смята. Бялата димна следа, която метеорите оставят след себе си понякога може да се наблюдава дълго време след преминаването им.Метеори могат да се наблюдават всяка нощ, като средната честота е около 10 метеора на час. В определени периоди от годината, обаче, тази честота е много по-висока и тогава се наблюдава явлението метеорен поток.
Когато твърдото тяло на метеора е по-голямо по размер, преминаването му през атмосферата може да се види дори при дневна светлина, понякога придружено и от звук подобен на гърмеж. Такъв метеор се нарича болид. Достигналите до земната повърхност отломки от метеори се наричат метеорити.Едно от първите явления, които привличат вниманието на любителите астрономи в началото на октомври, е метеорният поток Дракониди. Той е активен в дните от 6 до 10 октомври тази година.

Максимумът на Дракониди за 2023 г. ще бъде на 9 октомври около 10.00 ч. българско време.

Желаещите да наблюдават явлението, да изберат последните часове на нощта на 8 срещу 9 октомври, съветва Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и в катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски". Това е най-близкото време на тъмнина от денонощието, а за нашите географски дължини максимумът на метеорния поток е през деня. Наблюдения ще са възможни до около 6.15 ч. сутринта на 9 октомври.
Обичайната активност на Дракониди по време на максимума е около 5 - 10 бавни оранжеви метеора за час. Цветът на метеорите е свързан със сравнително ниската им температура благодарение на ниската скорост при навлизането им в земната атмосфера - около 21 км/ч.
На 14 октомври ще бъде третото за тази година затъмнение - пръстеновидно слънчево. То ще бъде видимо като частично от Северна Америка, Централна и Южна Америка. Пръстеновидно затъмнение ще се наблюдава от западната част на САЩ, Централна Америка, Колумбия и Бразилия. От България явлението няма да може да се види.

Дата на публикация: 6 октомври, 2023
Субтитри от: smiles
Категория: Хора и блогове
Ключови думи: На г. showers october Октомври Метеоритен Поток meteor 2023

Показване на още