Нотингам Форест-ЦСКА 0:1

На 1 октомври преди точно 40 години ЦСКА побеждава като гост с 1:0 действащия по това време шампион на Европа – Нотингам Форест.

Мачът от 1980 г. е реванш от първия кръг на турнира за Купата на европейските шампиони (КЕШ), а на стадион „Сити Граунд“ в Нотингам присъстват над 25 000 души. Победата е една от най-паметните в историята на „армейците“.

През първите 20 минути на срещата домакините оказват сериозен натиск, на който обаче "армейците" отговарят с желязна защита и мълниеносни контраатаки. При една от тях - в 34-ата минута Ружди Керимов с прецизен диагонален удар матира Шилтън и извежда ЦСКА напред.

До края на първото полувреме и през цялото второ тимът на Нотингам изглежда сериозно смутен, докато "червените" играят със завидно самочувствие на чужда земя и до последно не допускат гол. Успехът е още по-сладък, защото в предходната среща в София ЦСКА също е крайният победител след 1:0 с гол на Цветан Йончев.

По това време в състава на „червените“, водени от Аспарух Никодимов, блестят още имената на Георги Велинов, Спас Джевизов, Пламен Марков, Никола Велков, Георги Димитров, Ради Здравков

След отстраняването на носителя на КЕШ през този сезон ЦСКА достига до четвъртфинал в турнира, където е елиминиран от бъдещия шампион – Ливърпул.

Дата на публикация: 3 февруари, 2023
Категория: Спорт
Ключови думи: На 0:1 Шампиони купа европейските нотингам Форест-ЦСКА