Авиоиндустрията с бързо възстановяване на полетите във въздушния транспорт

Авиоиндустрията с бързо възстановяване на полетите във въздушния транспорт ...Отменени полети, стачки, дълги опашки по летищата. Европа е изправена пред транспортен хаос това лято. В сезона на дългите летни ваканции и след отмяната на повечето ковид ограничения много европейци се отправят на път, но авиоиндустрията не е готова да ги посрещне.
Гняв и хаос по летищата в Европа. И причините са едни и същи - пост ковид пътуванията се възстановиха по-бързо от очакваното, създавайки огромни проблеми във въздушния транспорт.
"Това беше най-тежката криза в историята на авиацията", коментира Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, оператор на Летище София.
От кабинния екипаж до служителите по сигурността, от товарачите на багаж до продавачите на билети - авиосекторът в света се е лишил от над 2 милиона работни места по време на пандемията, от които 600 000 в Европа. В България ситуацията е малко по-ведра.
"Сега трафикът се увеличи изведнъж, но има недостиг на персонал, а обучаването на нови хора отнема време. През пандемията на Летище София взехме решение да запазим всичките си служители и затова сме в по-добра позиция при посрещането на този пиков летен сезон", каза Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, оператор на Летище София.
"60-70% намалени разходи - това е ужасно трудно. Консервиране на самолети. И въпреки това в минимална степен се опитахме да съкратим персонал. Разбира се в някои от секторите имаше по-големи съкращения - бордни домакини, летищен персонал. Сега това ни спъва във възстановяването. Благодарение на опитния персонал, ръководния, мениджърски персонал и хората от авиацията и високата им квалификация и 60-те милиона помощ от страна на държавата. В последния възможен момент ние получихме парите от помощите, което ни позволи да се подготвим", каза Светослав Станулов, Председател на УС на Асоциацията на българските авиокомпании.
Заради недостига на персонал на европейските летища се стигна до огромни опашки, а рутинни операции като обработката на багаж понякога отнемаше часове. На германските летища са свободни близо 20% от позициите. Искането на авио лобито е временно да бъдат наети 2000 души от Турция.
Повече от 20 000 служители са били уволнени на летище "Шарл де Гол" по време на пандемията, а заедно с другото основно парижко летище "Орли" спешно се нуждаят от 4000 души.
Едно от най-натоварените европейски летища "Схипхол" има спешна необходимост от 500 служители по сигурността, а летищната управа се е съгласила да плаща по 5,25 евро на час допълнително през лятото на 15 000 чистачи, товарачи на багаж и служители по сигурността.
В Испания ще бъдат наети още 500 полицаи, с което общият им брой ще достигне 1700 души на най-натоварените летища в страната, включително Мадрид и Барселона. Брекзит допълнително усложнява ситуацията. Британските туристи, които представляват 20% от чужденците, посещаващи страната, подлежат на по-строг контрол при влизането на територията на ЕС, което изисква повече на брой полицейски служители.
Пабло Перес, говорител на полицейски профсъюз в Испания: "Британските туристи, които несъмнено са многобройни в нашата страна, сега трябва да преминават през дълга процедура при паспортния контрол. Всички тези усложнени процедури се изпълняват от един и същи персонал. Работата ни се удвоява, дори утроява, а полицията, подобно на медиите, не може да се клонира".
У нас недостигът е в две посоки - липсата на ремонтирани двигатели и пилоти и кабинен персонал. Не малка част от освободените служители са намерили работа в други сектори на икономиката и не са готови да се върнат. Но отново имаме предимство.
В България се намира единствения на Балканите обучителен авиационен център. От началото на годината през тренажорите тук са преминали обучение над 1000 пилоти, стюардеси и стюарди, включително от чужбина.

Дата на публикация: 26 юни, 2022
Субтитри от: smiles
Категория: Новини
Ключови думи: На във бързо транспорт Възстановяване полетите Авиоиндустрията въздушния

Показване на още