Български народни песни - Градил Илия Килия

Български народни песни - Градил Илия Килия
Градил Илия килия, /2
градил Илия килия, ох, аман, аман,
на пътя, на кръстопътя.

Отдолу иде Ирина, /2
отдолу иде Ирина, ох, аман, аман,
и на Илия думаше.

Вземи ме, бачо Илия, /2
вземи ме, бачо Илия, ох, аман, аман,
в твойта тясна килия.

Не мога, либе Ирино, /2
не мога, либе Ирино, ох, аман, аман,
че ти са руси косите.

Че ти са руси косите, /2
че ти са руси косите, ох, аман, аман,
и ти играят очите.

Косите ще си почерня, /2
косите ще си почерня, ох, аман, аман,
очите ще си укротя.

Калугерица ще стана, /2
калугерица ще стана, ох, аман, аман,
и пак при тебе ще дойда.
Днес е Илинден !Честит празник на всички! Празнуват и кожухарите и фурнаджиите и се внимава защото днес морето взима жертви - На тази дата ни съветват да не се влиза в морето, особено ако е бурно, тъй като преданията разказват как свети Илия слиза всеки път край морето и вълните взимат жертви....както се е случило и днес край бреговете на несебър .За съжаление всяка година това се потвърждава, като почти няма Илинден без няколко жертви. На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, могъщ изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в единия Бог. Християнската църква го нарича още от древността "Пророк и предсказател на великите Божи дела", "Ангел в плът" и "Предтеча на Второто Христово Пришествие". Старозаветният пророк Илия живял около 900 години преди Рождество Христово и бил родом от град Тесвия в Палестина. Когато се родил, баща му получил видение – внушителни мъже го поздравили, повили бебето с огнени пелени и го накърмили с пламък. Смутен, той разказал това на свещениците в Йерусалим, а те го успокоили с думите: "Не бой се, твоят син ще живее в светлина и ще съди израилския народ с огън и меч". Това обяснява и името на Пророк Илия, което означава Сила Господня. Хората от всички времена са оказвали почит към неговата нравствена извисеност и духовна близост с Бога. И до днес стъпките му в Палестина се смятат за осветени от силата му.

Денят на свети пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Няма църква в страната, в която да не се отслужва тържествена света литургия. Много от православните храмове у нас, особено в Югозападна България, носят името на пророк Илия, украсяват се с неговата икона, а християните търсят небесното му покровителство. Вярващите почитат светеца, който е покровител на светкавиците и гръмотевиците и пази реколтата на стопаните от пожари. Свети Илия носи дъжд и влага и закриля живота. Заради силата, която притежавал, нашият народ го нарича Илия Гърмодолец, Гърмоломник, Гръмовник. В народните представи той препуска по небето със златна колесница, от която изпраща огнени стрели.

В българския народен календар Илинден е най-обичаният летен празник по време на жътва и вършитба. На този ден възрастните разказват приказки и пеят песни за свети пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие. Най-честити на празника са именниците и занаятчиите – кожухари, самарджии, фурнаджии, защото свети пророк Илия е техен патрон – покровител. На Илинден селските стопани у нас правят молебени за дъжд, а в отделни региони в България в деня срещу празника се извършва и обредното гонене на змей – символ на сушата.

Дата на публикация: 20 юли, 2021
Категория: История и нации
Ключови думи: Български песни Народни Илия килия Градил

Показване на още