Алла Пугачова - Милион Червени Рози

Историята на популярната руска песен е истинска. Грузинският художник-примитивист Нико Пиросманашвили бил самоук. Въпреки че бил доста популярен приживе, бил беден и рисувал картини, за да се прехранва, а световна слава получил след смъртта си. Даже тези, които никога не са виждали произведенията му, най-вероятно са чували легендата как той продал всичките си имоти и имущество, за да купи в Тбилиси цветя за жената, която обичал. Коя е била тази загадъчна муза, заради която художникът останал в крайна бедност до смъртта си?
Всъщност за вдъхновителката на Пиросмани не се знае много. Има документи, които разказват, че тя наистина е идвала в Грузия през 1905 г. Във вестниците имало анонси за изявите на певицата на шансони, танцьорката и актрисата от парижкия театър на миниатюрите „Бел Вю“ Маргарита дьо Севр.
Нико Пиросмани за първи път я видял на афиш и се влюбил. Тогава рисува и прочутата си картина „Актрисата Маргарита“. А след като чул и изпълненията ѝ на концерт, решил да извърши това, за което после ще разкажат Константин Паустовски и Андрей Вознесенски.
На рождения си ден Пиросмани продал къщата си и цялото имущество и с получените пари изкупил всички налични цветя в града. 9 файтона с цветя били изпратени към дома на Маргарита дьо Севр. Според легендата тя видяла морето от цветя, излязла от дома си и целунала художника. Мнението на някои историци обаче е, двамата никога не са се срещали. Нико изпратил цветята и излязъл да се весели с приятели. „Милион червени рози“, за които се пее в известния хит на Ала Пугачова, са част от легендата. Първо, никой не е броил цветята, освен това файтоните били отрупани не само с рози, а и с люляк, акация, бегонии, лилии, макове...
Актрисата изпратила на художника покана да му гостува, но той не се възползвал от нея веднага. Когато най-сетне почукал на вратата ѝ, Маргарита вече била отпътувала. Според слухове тя си тръгнала от Тбилиси с богат поклонник и никога повече не посетила Грузия отново.
Паустовски пише: „Маргарита живеела като в сън. Сърцето ѝ било затворено за всички. Красотата ѝ била необходима на хората. Но очевидно тя била съвсем ненужна на самата себе си, макар да се грижела за външността си и се обличала добре. Шумоляща с коприните си и ухаеща на ориенталски парфюм, тя изглеждала като въплъщение на зрялата женственост. Но имало в нейната красота нещо грозно и май тя го усещала“.
През 1968 година в Лувъра се открива изложба на Нико Пиросмани 50 години след неговата смърт. Очевидци разказват, че пред портрета на Маргарита дълго време останала една възрастна жена. Самата Маргарита дьо Севр.

Дата на публикация: 3 април, 2017
Категория: Музика
Ключови думи: Изненада

Показване на още