100 години от първия телефонен раговор

Създателят на телефона Алекзандър Бел се обадил от Ню Йорк на своя асистент в Сан Франциско

Навършва се един век, откакто Александър Бел осъществи първия разговор по изобретения от него телефон.

Бъдещето на телефоните през 1915 г. беше без големи екрани и без камери. Просто един микрофон и един говорител. Първото трансконтинентално телефонно обаждане беше осъществено на 25 януари преди точно 100 години. В него създателят на телефона Алекзандър Бел се обади от Ню Йорк на своя асистент Томас Уотсън на световното изложение в Сан Франциско.

Разговорът тогава е бил "подслушван" от президента на Съединените щати Удроу Уилсън във Вашингтон и президента на американската телефонна и телеграфна компания, предшественик на съвременния мобилен оператор AT&T.

Според президента на клона в Калифорния Кен МакНийли, старите телефони са родоначалниците на модерната комуникация.

"В онези времена е било немислимо да си представиш, че можеш да предадеш гласа на човек на разстояние от повече от 5 500км. Сега в нашите ръце благодарение на мобилните телефони държим цялата информация на света."

Днес оригиналните телефони са изложени като музейни експонати. На откриването, посетителите ги снимаха със своите модерни смартфони, а президентът на AT&T дори си направи селфи с единия от телефоните.

Повече от 2,002 млн. кг материали са били използвани за осъществяването на обаждането. Телефонната линия се простирала на дължина от 11 265 км.

Първите телефонни разговори на дълги разстояния не са били никак евтини. Триминутен разговор между градове на двата бряга на Съединените щати е струвал 20 щатски долара, което приравнено със сегашната стойност на валутата е близо 500 долара.

Телефонното обаждане до световното изложение в Сан Франциско възродило града след унищожителното земетресение през 1906 г. Оттогава до сега градът се е превърнал в световен центъра на технологичния напредък.

Дата на публикация: 25 януари, 2015
Категория: Новини
Ключови думи: от 100 Години Телефонен първия раговор

Показване на още