Ервин Шрьодингер (Erwin Schrodinger) - Австрийски Физик в Гугъл Google

Ервин Шрьодингер (Erwin Schrodinger) - Австрийски Физик в Гугъл Google днес Ервин Шрьодингер - Австрийски Физик в Гугъл днес (Erwin Schrödinger) Google Шрьодингер е австрийски физик-нобелист, който има голям принос за развитието на квантовата механика, по-специално с уравнението на Шрьодингер, за което е удостоен с Нобелова награда за физика през 1933 година
Неговото име обаче най-често се свързва с експеримента, който днес носи името "Котката на Шрьодингер". За какво точно става дума? Това е един опит, който се състои в следното.

В една затворена кутия се поставя котка. В кутията има уред, който съдържа отровен газ и радиоктивно ядро. Вероятността това ядро да се разпадне в рамките на един час е изчислена точно на 50 %. Ако ядрото се разпадне, механизмът се задейства, отваря съда с отровен газ и котката умира.

Според квантовата механика, ако върху ядрото не се провежда наблюдение, състоянието му се описва като смесване на две състояния - разпаднало се ядро и не-разпаднало се ядро, следователно, котката е жива и мъртва едновременно. Ако кутията бъде отворена, експериментаторът трябва да види едно от от двете състояния - 'ядрото се е разпаднало, котката е мъртва' или 'ядрото не се е разпаднало, котката е жива'.

Целта на експеримента е да се разбере кога системата спира да съществува като смесване на две състояния и избира едно конкретно? Затова в съвременната квантова физика има едно донякъде стряскащо за материалистите правило, а именно, че вселената може да се променя взависимост от нейния наблюдател.

Ервин Шрьодингер е роден е на 12 август 1887 година във Виена.

Първоначалното си образование Ервин получава в къщи и единадесет годишен постъпва в гимназия с хуманитарен профил. Обича поезията и сам пише стихове, превежда Омир от старогръцки на английски език, познавач е на класическото и модерното изкуство, занимава се със скулптора.

През 1906 - 1910 година Е. Шрьодингер учи физика във Виенския университет. По - късно, при получаване на Нобеловата награда, признателният Шрьодингер признава: " Ако Хазенрьол не бе загинал, то той сега, разбира се, би стоял на моето място."

Освен отличен студент Шрьодингер е и страстен турист и алпинист и запален любител на театъра. Тези си увлечения той запазва до края на живота си.

През 1910 година завършва образованието си, става д-р по философия, а по - късно става асистент на Ф. Екснер в Института по експериментална физика.

През 1920 година се оженва за Ана Мария Бортел и заминава за Йена, откъдето след един семестър се прехвърля в Щутгарт като извънреден професор, а после работи половин година като редовен професор във Вроцлав. От 1921 година той става професор в Цюрихския университет.

Това е отражение, макар и външно, на научния ранг на Шрьодингер. В Цюрих той остава до 1927 година. Тук през 1925 - 1926 година създава вълновата механика, отразена в шест знаменити публикации, за които Борн пише.

Изходната точка на Шрьодингер е математичната: той се опитва да намери красива математична теория за описанието на атомните явления. В тези търсения му помагат идеите на дьо Бройл за вълните, свързани с частиците. На Шрьодингер се удаде да обобщи на идеите на дьо Бройл и да получи твърде изящно уравнение, известно като „вълново уравнение на Шрьодингер", което описва атомните процеси. Шрьодингер извежда това уравнение по пътя на чистото мислене, търсейки обобщение на идеите на Бройл , а не като се придържа най - близко до експерименталната информация, както постъпва Хайзенберг .

Научните резултати на Ервин Шрьодингер му отреждат място сред творците на съвременната физика и ще останат в златния фонд на науката като образци на най - високи постижения на човешката мисъл .

Дата на публикация: 12 август, 2013
Категория: Пътуване и събития
Ключови думи: Google в днес гугъл австрийски Физик Ервин Шрьодингер (Erwin Schrödinger)

Показване на още