Моят партньор страда от депресия–какво да правя?

Мария Савова, дипломиран психолог
и когнитивно-поведенчески психотерапевт

Онлайн курс "Депресия STOP": https://psihoterapia-onlinebg.com/depresia/
Онлайн курс "Паника STOP": https://psihoterapia-onlinebg.com/panichesko-raztroistvo-i-agorafobia/

Българска интернет страница: https://psihoterapia-onlinebg.com/
Немска интернет страница: https://savova-psychotherapie-online.de/

Моят партньор страда от депресия–какво да правя?

Да помогнете на партньора си, страдащ от депресия, без да загубите самия себе си? Това не е лесна и ежедневна задача. Животът може да бъде тогава едно много голямо емоционално и физическо натоварване и предизвикателство.

Тук Ви давам няколко препоръки за това, как да помогнете и подкрепите Вашия партньор, страдащ от депресия:

• Информирайте се подробно за това, какво означава една депресия. Колкото повече знаете за депресията, толкова по-добре можете да разберете симптомите и поведението на партньора си.
• Не вършете всичко вместо него, но и не го пренатоварвайте. За него е много важно да има усещането, че е свършил нещо и е допринесъл за изпълнението на ежедневните задачи.
• Не го принуждавайте да прави неща, което определено не иска да направи.
• Похвалете партньора си, че е свършил определена задача – дори и той всеки път да отхвърля похвалата Ви, казвайки, че нищо особено не е свършил и че в миналото го е правил с пъти по-добре.
• Продължавайте да го окуражавате, че някой ден той ще съумее да преодолее депресията си и да се възстанови. Това, от което той се нуждае, е надежда...светлина в края на тунела!
• Сигнализирайте му отново и отново, че ще бъдете до него и ще го придружавате по пътя. Дори ако партньорът Ви казва, че не може да му се помогне, мисълта, че Вие сте до него и той може да разчита на Вас, ще му се отрази добре.
• Мотивирайте партньора си отново и отново да прави някаква физическа активност, било под формата на разходки или леки упражнения. Още по-добре: Излизайте заедно на разходка с него за половин час всеки ден! Това е добре както за Вас, така и за Вашия партньор! Физическата активност помага много за облекчаване и преодоляване на депресията.
• Очаквайте често откази, тъй като базовото ниво на активност при хората, страдащи от депресия, е силно намалено и нормални ежедневни дейности като миенето на зъбите или обличането напр. им коства много енергия.

Вие бихте могли да мотивирате партньора си по следния начин: „Аз помислих, как мога да ти помогна. Може би ти ще се почувстваш по-добре, ако се движиш повече или се занимаваш с нещо. Знам, че нямаш в момента много енергия и не виждаш много смисъл в това. Но аз бих се поразходил с теб. Няма да се разсърдя, ако още не искаш и не можеш да решиш. Ще се радвам обаче, ако опитаме заедно.“

• Не забравяйте, че заради депресията си, партньорът Ви казва неща, които в действителност не мисли.
• Не изисквайте от партньора си важни решения, защото в момента той вижда всичко от перспективата на депресията.
• Избягвайте апели като „Вземи се в ръце“, „Главата горе, всичко ще се оправи“, „Не се занемарявай така“ или „Не се дръж така глупаво“. В резултат на това той ще се почувства още по-зле, защото той също се самоупреква и се осъжда за състоянието, в което се намира. Потвърждението на неговите упреци отвън може да засегне тежко болния и да засили депресията му.
• Пояснете му: Депресията е заболяване също като диабета, рака или счупената ръка. Това не е лична слабост или знак, че той се е провалил.

Посъветвайте настоятелно партньора си да потърси психотерапевт или психиатър, особено ако той все повече се оттегля от света около него или има мисли за самоубийство.

Ако е необходимо, уговорете час при психотерапевт за Вашия партньор и го придружете дотам.
Много важно!!! Психотерапията или лечението предполагат, че партньорът Ви е готов да приеме помощ и да работи върху себе си.

Вероятно е, Вашият партньор да се срамува да приеме помощ, тъй като има усещането, че се е провалил. Особено мъжете се чувстват така. Продължавайте да му казвате, че не е срамно да потърси помощ. В крайна сметка, всеки отива на лекар, ако има физическо заболяване.
Вие можете да подкрепяте човека до себе си, страдащ от депресия, обаче не можете
да го спасите, ако той отхвърли професионална помощ!

https://psihoterapia-onlinebg.com/2019/10/27/mojat-partnjor-strada-ot-depresia/


https://youtu.be/e41CUNpA8YM
Facebook: https://www.facebook.com/psihoterapiaonlinebg/

Дата на публикация: 1 декември, 2023
Категория: Наука и технология
Ключови думи: от какво ДА Моят правя партньор Депресия страда

Показване на още

Коментарите под този видео клип са забранени.