За първи път НИМ показа златен тракийски нагръдник, открит през 1995 г.

За първи път НИМ показа златен тракийски нагръдник, открит през 1995 г. От днес Националният исторически музей показва златен тракийски нагръдник, който е открит през 1995 г., но чак сега може да бъде видян за първи път от посетителите.
Иронизирайки оприличаването на дейността на музеите на бърсане на прах, доц. д-р Бони Петрунова, директор и бивш заместник-министър на културата, представи най-новия експонат в залите.
"Колегите, за да станат специалисти, каквито са в момента, никога не са получавали високи заплати и изведнъж да се иронизира по този начин тяхната работа, също не звучи добре. И пак подчертавам това, което казах и в речта си: Аз не смятам, че да бършеш прах, е срамна работа. Трудът на всеки трябва да се уважава", категорична е доц. д-р Бони Петрунова.

А във възстановяването на тракийския нагръдник, открит при проучванията на Цвяткова могила край Казанлък, е вложен трудът на трима реставратори. Най-напред се опитват да си представят как го е изработил старият майстор. По-късно изследват пластинките от злато и сребро и начина на изковаването им.
Вижте красивия тракийски нагръдник в галерията ни
"Отне много време, защото беше на много парчета начупен, абсолютно деструктирало метално ядро и една голяма част от него отдолу липсваше напълно. Наложи се, когато се слепиха тези части, които бяха налице, да се направи восъчен модел. Да се види как е изглеждал и след това се реставрираха всички части, които виждате тука", разказва реставраторът Георги Илиев.
"Могилата, в в която беше открит нагръдникът, който представяме днес, беше силно нарушена. При тези дейности още в древността, а по-късно и при нарушаването на могилния насип, се е стигнало до унищожаване на част от находките или до тяхното деформирне на по-малки късчета. Именно това създаде големи трудности при реставрацията и консервацията на самия предмет", добавя Гаврил Лазов, ръководител на археологическите проучвания.
Откритието е факт през 1995 г., когато археолозите Георги Китов и Гаврил Лазов проучват Долината на тракийските царе.

Предполага се, че реставрираният нагръдник е бил част от нагръдниците, разпространени в Тракия през 4 в. пр.Хр. Вероятно е бил на знатен благородник.
"В този случай нагръдникът обхваща вече с яка и шията, за да я предпази. Той е фактически и защитен елемент, който показва достойнството на този, който го е носил", казва Гаврил Лазов, ръководител на проучванията при Цвяткова могила.
Находката остава в постоянната експозиция на Националния исторически музей. В края на годината ще гостува и на други изложби. Първата ще бъде открита в Археологическия музей на БАН.

Дата на публикация: 23 февруари, 2022
Субтитри от: smiles
Категория: Новини
Ключови думи: За г. през Първи път показа 1995 златен открит тракийски НИМ нагръдник

Показване на още