Испания спечели Евро 2012 - 4:0 - Euro 2012 - Spain-Italy 4 - 0

Испания спечели Евро 2012, Размаза 4:0 Италия
Spain - Italy 4-0
Испания спечели Евро 2012, Размаза 4:0 Италия - Феновете ликуват

Испания спечели Евро 2012 4:0

Испания влезе в историята като първият двукратен европейски и световен шампион, спечелил трите титли една след друга.

Испания затвърди доминацията си в европейския и световен футбол. Селекцията на Висенте дел Боске размаза с 4:0 Италия във финала на Евро 2012. Головете на триумфа реализираха Давид Силва (14), Жорди Алба (42), Фернандо Торес (84) и Хуан Мата (84).

Така испанците влизат в историята като първият отбор спечелил два пъти подред първенството на Стария континент, със световна титла по между им.

Открит и атакуващ футбол предложиха двата отбора в първите минути. Високото темпо не позволяваше на испанците да владеят дълго топката, а когато го правеха разиграваха в собствената си половина.

След равностойното начало Испания успя да наложи комбинативния си стил и се пренесе пред Джанлуиджи Буфон. В 10-ата минута Шави Ернандес отправи първия опасен удар в срещата, но топката профуча над вратата.

„Ла Фурия" откри резултата в 14-ата минута при втората си възможност. Сеск Фабрегас получи пас в коридор, изпревари Киелини и асистира на връхлитащия Давид Силва, който с глава отбеляза за 1:0.

Голът активизира „Скуадра адзура", а Джорджо Киелини, който сбърка при попадението бе заменен от Федерико Балзарети. Два точни удара на Антонио Касано бяха твърде малко, за да затруднят Икер Касияс.

Малко преди почивката Испания нанесе втория си удар на контраатака. В 41-ата минута включване от дълбочина на левия бек Жорди Алба завари неподготвена италианската защита. Новото попълнение на Барселона получи извеждаш пас от Шави и пусна технично топката покрай Буфон за 2:0.

Нападението е най-добрата защита. Тази максима нагледно демонстрираха иберийците през второто полувреме. Главният рефер Педро Проенса (Пор) дори спести дузпа срещу Италия за игра с ръка в пеналтерията.

„Адзурите" пък трябваше да доиграят последния половин час от мача с 10 души, след като Тиаго Мора получи контузия, а селекционерът Прандели вече бе изразходил и трите си смени.

До края на мача остана време за резервата Фернандо Торес да стане първият футболист, отбелязал гол в два поредни финала на Европейско първенство. Нападателят реши всичко в 84-ата минута, пронизвайки хладнокръвно Буфон в десния ъгъл.

"Адзурите" съвсем рухнаха и три минути по-късно получиха ново попадение във вратата си. Този път в ролята на асистент влезе Торес, а голмайсторът се казваше Хуан Мата.

ИСПАНИЯ - ИТАЛИЯ 4:0

ИСПАНИЯ: Касияс, Арбелоа, Пике, Рамос, Алба, Шави, Бускетс, Алонсо, Силва, Фабрегас и Иниеста
ИТАЛИЯ: Буфон, Киелини, Бонучи, Барзали, Абате, Пирло, Монтоливо, Маркизио, Де Роси, Касано и Балотели

Дата на публикация: 2 юли, 2012
Категория: Спорт
Ключови думи: евро спечели италия 2012 spain Испания ITALY Размаза 4:0