СЗО учен за 5 Ж !

Нетермалните реакции могат да бъдат по-малко забележими и често са по-трудни за обяснение от топлинните ефекти. Тези реакции са свързани с нарушенията в тъканта, които не са причинени от нагряване. Електромагнитните полета могат да взаимодействат с биоелектричните функции на облъчената човешка тъкан [8]. Изследванията, проведени в Съветския съюз и Източна Европа, показват, че човешкото тяло може да е по-чувствително към нетермалните ефекти на РЧ/МВ радиация [3].
Има много съобщени биологични ефекти върху хора и животни, които са изложени на РЧ/МВ радиация. Преглед на важните констатации следва:
A. Загряващ ефект върху кожата
Повечето РЧ/МВ радиация прониква само до външната повърхност на тялото. Това е особено вярно за РЧ/МВ честоти над 3 GHz, където вероятната дълбочина на проникване е около 1-10 mm [3]. При честоти над 10 GHz абсорбцията на енергия ще се осъществява най-вече на външната повърхност на кожата. Тъй като топлинните рецептори на тялото се съдържат предимно в този регион, възприемането на РЧ/МВ излъчване при тези честоти може да бъде подобно на това на инфрачервената (ИЧ) радиация [3], [6].
През 1937 г. Дж. Харди и Т. Опел публикуват изследователска статия за топлинните ефекти на ИЧ радиация. Откритията им са използвани от Ом Ганди и Абас Риази [6] да обяснят топлинния ефект на РЧ/МВ радиация върху човешкото тяло (справка за Харди и Опел може да бъде намерена в [6]). Фигура 1 показва резултатите, получени от доклада от 1937 г. Както са описани от Ганди и Риази, откритията, представени от Харди и Опел, показват, че усещанията за топлина започват да възникват, когато цялото тяло се облъчва при плътност на мощността на НВ около 0,67 mW/cm2. Харди и Опел базират работата си на излагане на ИЧ радиация. От други публикувани доклади Ганди и Риази отбелязват, че съществува връзка между излъчващата честота на падащата РЧ/МВ енергия и прага на възприятие. Например, на открита зона на челото от 37 cm2 се съобщава за възприемане на топлина при инцидентна плътност на мощността от 29,9 и 12,5 mW/cm2 от източници, излъчващи съответно 3 и 10 GHz [6].
Други наблюдения, направени от Харди и Опел, показват, че когато се облъчват по-малки площи на тялото, се изискват по-големи плътности на мощността, за да се стимулират топлинните рецептори в кожата. Ганди и Риази успяха да потвърдят този резултат с доклади от скорошни статии. Те открили, че облъчването на открита телесна площ от 40,6 cm2 до плътност на мощността около 21,7 mW / cm2 води до същото термично възприятие, както при облъчването на по-малка телесна площ от 9,6 cm2 до плътност на мощността от около 55,9 mW / cm2. Харди и Опел съобщават, че топлинните усещания са възникнали в рамките на около 3 секунди след облъчване на телесната тъкан. По-новите открития показват време за реакция близо до 1 секунда [6].
Ганди и Риази [6] също съобщават, че дълбочината на проникване на РЧ/МВ радиация оказва влияние върху прага на плътността на мощността, необходим за стимулиране на възприемането на топлина. За сравнение ИЧ лъчение няма да проникне във външната повърхност на тялото толкова дълбоко, колкото РЧ/МВ лъчение, излъчвано с честота 2,45 GHz. Клиничните наблюдения показват, че облъчването на вентралната повърхност на ръката чрез РЧ/МВ радиация с източник на 2,45 GHz ще предизвика усещане за топлина, когато плътността на падащата мощност е около 26,7 mW/cm2. При инцидентно инфрачервено излъчване се наблюдава възприемане на топлина при плътност на мощността 1,7 mW/cm2. Те прецениха, че при милиметрови дължини на вълната възприемането на топлина може да се прояви при ниво на плътност на мощността от около 8,7 mW/cm2.
Излагането на по-високи нива на радиация може да причини сериозни биологични ефекти. Поради физическите размери и геометрията на човешкото тяло, излъчената енергия от РЧ/МВ неравномерно се отлага върху повърхността на цялото тяло. Някои участъци на кожата и външната повърхност на тялото ще абсорбират по-големи количества от излъчената енергия. Тези зони ще бъдат маркирани като "горещи точки" от високи температури [7], [11], [16]. Експерименти, проведени върху лабораторни животни, показват, че изгарянията на кожата обикновено се появяват в зоните на горещите точки. Проникването на РЧ/МВ радиация също води до изгаряния на кожата сравнително дълбоко [11]. При експерименти, спонсорирани от Три-сервизната комисия, беше съобщено, че изгарянето на РЧ/МВ радиация на ребрата на кучета е причинило тежко подкожно увреждане, което видимо не се е появило седмици след нанасянето на нараняването [20]. Изгарянията могат да причинят повишена съдова пропускливост. Това може да доведе до значителни загуби на телесни течности и електролити. Сериозните изгаряния могат да предизвикат загуба на течност за няколко дни. Кръвообращението може да бъде променено в засегнатата област и други биологични функции могат да бъдат засегнати косвено [12].
B. Хипертермия на цялото тяло
Топлинната енергия, погълната от цялото тяло, може да причини повишаване на телесната температура. Когато човешкото тяло бъде облъчено от източник на РЧ/МВ при интензивна плътност на мощността от 10 mW/cm2, ще има повишаване на телесната температура с около 1° C. Общата топлинна енергия, погълната при тази плътност на мощността, е около 58 вата. Обикновено в покой човешката основна метаболитна скорост е около 80 вата и е около 290 вата в периоди на умерена активност. Излагането на човешкото тяло на ниско-мощна РЧ/МВ радиация не изглежда да представлява значителна топлинна опасност. Тези данни бяха отчетени от Министерството на здравеопазването, образованието и благосъстоянието на САЩ [3].
Нежелани биологични ефекти могат да възникнат, когато тялото е подложено на високи дози РЧ/МВ радиация [16]. В този случай големи количества топлинна енергия могат да бъдат абсорбирани от тялото. Драматичният приток на енергия може да претовари механизмите за терморегулация. Ако излишната топлина не може да бъде отстранена, основната температура на тялото ще се повиши до опасно ниво, което ще доведе до хипертермия [12], [16]. Биологичният отговор на натрупването на излишна топлина е разширяването на кръвоносните съдове на повърхността на кожата и изпаряването на водата чрез изпотяване. Това са основните механизми за разсейване на топлината. Хипертермията може да причини тежка дехидратация и загуба на електролити като натриев хлорид. Други вредни ефекти включват треска, топлинно изтощение и топлинна умора. Топлинният стрес е най-сериозната последица от хипертермията. Сърдечната недостатъчност и топлинният удар могат да бъдат резултат от топлинен стрес [12].
Забелязано е също, че хипертермията може да причини нараняване на кръвно-мозъчната бариера (КМБ) [19]. Тази бариера се отнася до няколкото биологични материала, които отделят основните елементи на централната нервна система от кръвта [18]. Високите церебрални температури над 43° C могат да увредят КМБ. Резултатът може да бъде нарушаване на непрекъснатостта или целостта на кръвоносните съдове и влошаване на притока на кръв и други телесни течности в мозъка

Дата на публикация: 18 юни, 2020
Категория: Друго
Ключови думи: The rock Мания На fashion show Girls Крале Fitness Силата фитнес мускули Beauty Bodybuilding Kiril Advertising mania кирил Exercise Muscle Weight Strength Вълчев културизъм Health Loss weights supplements aerobics endurance Скалта Valtchev Хр

Показване на още